Завршен АТП Мастерс турнир во Лондон

Федерер го победи и Зверев и се пласира во полуфиналето во Лондон

Со фуриозна игра во третиот сет Федерер со 2-1 го победи Александер Зверев и на коло пред крајот на групната фаза обезбеди пласман меѓу четирите најдобри во Лондон.

Во првиот сет ниту еден од двајцата тенисери не загубија свој сервис, па тајбрејкот го решаваше победникот. Во него Федерер беше подобар со 8-6.
 
Вториот сет тргна со брејк за Федерер, но во продолжението Швајцарецот загуби два свои сервиси и му дозволи на Зверев да изедначи со 7-5.
 
Во третиот решавачки сет, Федерер ја покажа сета своја моќ и со убедливи 6-1 го заврши мечот обезбедувајќи пласман во полуфиналето.
 
Во првиот меч денес Сок со 2-1 во сетови го победи Чилиќ. Американецот во четврток во директен дуел со Зверев ќе одлучува за второто место во групата кое исто така носи пласман во полуфиналето.

Република Македонија треба да понуди законска можност за реализација на правото на приватен и семеен живот за истополовите партнери.

повеќе

Умре Милена Дравиќ. Да живеевме во некое друго време, во некоја друга земја, таа вест ќе се прикажеше на екраните на југословенските телевизии, како што ни се прикажа веста за смртта на Тито.

повеќе

Во кичестиот амбиент на магичното Скопје, каде што се изградени огромни споменици на Александровите фалангисти, а знамето на НАТО се вее пред зградата на Генералштабот, во градот поделен на македонски и на албански дел, лебди Бизмарковата геополитичка визија: оној што ја контролира долината на реката Вардар, станува господар на Балканот.

повеќе