Според „Форбс“

Федерер е најплатениот спортист, зад себе ги остави Роналдо и Меси

Роџер Федерер е првиот тенисер кој се искачил на првото место по заработка за една година меѓу спортистите, по него следуваат фудбалските ѕвезди Кристијано Роналдо и Лионел Меси.

„Форбс“ ја објави листата на спортистите кои заработиле најмногу во изминатите 12 месеци, а на првото место е Роџер Федерер.

Федерер заработил вкупно 106,3 милиони долари од кои 100 од спонзорски договори, а 6,3 од плата и награди на турнири.

Поради коронавирусот заработката на дел од фудбалерите е намалена, но тоа е само во неколкуте изминати месеци. Сепак имаше влијание во креирање на листата.

Роналдо е втор со вкупно 105 милиони долари, од нив 45 од спонзорски договори, а 60 милиони од плати и награди.

Трет на листата со еден милион евра помалку е Лео Меси, тој од спонзорски договори добил 32 милиони долари, а од плата и награди 72 милиони.

Нејмар е на четвртото место со 95,5 милиони долари, а во топ пет листата е и Леброн Џејмс со 88,2 милиони долари.

Меѓу десетте спортисти со најголема заработка се и Стеф Кари (74,4), Кевин Дурент (63,9), Тајгер Вудс (62,3), Кирк Казанс (60,5) и Карсон Венц (59,1)

Дали е аксиом дека со членството во НАТО е гарантирана безбедноста на Македонија? Дали почеток на преговори значи и отворен пат за членство во ЕУ?

повеќе

Што е со оние граѓани кои не се вклопуваат во нашиот (би)етнички дискурс?

повеќе

Постојат различни фактори кои влијаат на нивото на ризик кога станува збор за перење пари. Тоа може да биде од клиенти, региони, производи или ризик од финансиски инструменти. Разбирањето на овие ризици, како и факторите што придонесуваат, им овозможува на надлежните органи многу поефикасно да се заштитат од перење пари поврзано со корупција.

повеќе