АТП Лондон

Федерер брзо го заборави поразот од Нишикори, го „збриша“ Тим за 66 минути

Роџер Федерер ја забележа првата победа на завршниот турнир во Лондон, вечерва со 2-0 во сетови ја доби пресметката со Доминик Тим.

Швајцарецот во првото коло неочекувано загуби од Кеи Нишикори, но популарниот „Федекс“ брзо го заборави поразот и вечерва го „збриша“ Доминик Тим.

Роџер Федерер ја доби пресметката со тенисерот од Австрија со 2-0 во сетови (6-2, 6-3) за само 66 минути игра.

Тој одигра далеку подобро во споредба со мечот против Кеи Нишикори, но во прилог му одеше и тоа што Доминик Тим беше прилично очаен и имаше дури 34 неизнудени грешки.

Но пласманот во полуфиналето се уште не му е обезбеден на Роџер Федерер, за тоа му е потребна победа и против Кевин Андерсон.

Политичките раководства во Република Македонија мора да сфатат дека немаат комодитет да ги занемаруваат економските политики на сметка на политичките агенди.

повеќе

Четирите предложени амандмани треба да им го оневозможат луксузот што го имаа сите досегашни влади, на сите идни влади - спорот за името да им биде изговор за несовесно работење, корупција и системски пропусти.

повеќе

Планот за чист воздух од само 1,5 милиони евра издвоени од буџетот и за граѓаните и за еколошките активисти е несериозен.

повеќе