Формула 1

Фантастичниот Леклер доминираше во квалификациите и изедначи постигнување на големиот Шумахер

Шарл Леклер ќе стартува од пол позиција на ГН на Русија откако попладнево беше најбрз во квалификациите во Сочи пред Луис Хамилтон и тимскиот колега Себастијан Фетел.

Шарл Леклер и Ферари продолжуваат со извонредната форма, младиот возач од Монако попладнево беше фантастичен во Сочи и доминираше во квалификациите за ГН на Русија.

Со време од 1:31.628 тој беше недостижен за конкуренцијата и изедначи постигнување на големиот Михаел Шумахер.

Шарл Леклер е првиот возач на Ферари кој забележал четири пол позиции во низа по легендарниот Германец, на кого ова му тргна од рака во 2001 година.

Мерцедес се мачеше овој викенд, но Луис Хамилтон успеа да се протне во првиот ред пред Себастијан Фетел. Макс Верстапен имаше четврто најдобро време но ќе назадува пет места поради промена на моторот, па Валтери Ботас ќе стартува од вториот ред.

Возачите на „сребрената стрела“ утре ќе стартуваат со медиум гуми, додека пак Ферари со меки, па за очекување е интересна трка и тактичко надмудрување.

Помеѓу најбрзите десет во квалификациите денес уште завршија и Карлос Саинц, Нико Хулкенберг, Ландо Норис, Роман Грожан и Даниел Рикиардо.

 

Јавните медиумски сервиси треба да бидат столб на демократските општества и примарен извор на информации за сите граѓани.

повеќе

Отповикот или импичментот на претседателот Доналд Трамп од страна на Претставничкиот дом покажува дека членовите на Конгресот на САД прво се партијци, а потоа Американци.

повеќе

Најпрво, важно е да се напомене дека поседувањето на оф-шор компанија не е нелегално само по себе. Во суштина оф-шор земјите нудат низа поволности како што се исклучително поволни стапки на данок. Всушност, некои од нив имаат нула стапка на данок. 

повеќе