Митинг на пливачи од Централна Европа

Ева Петровска се враќа со два медали од Централното јуниорско првенство во Србија

Македонските пливачи имаа одличен настап на Митингот на пливачи од Централна Европа кој изминатиот викенд се одржа во Нови Сад, Србија, Ева Петровска освои два бронзени медали, а Миа Еминова Блажевска собори неколку рекорди.

Еве Петровска со два медали се враќа од централното првенство во Србија, таа два пати се најде на пиедесталот освојувајќи бронзи на 400 и 800 метри слободно.
 
Миа Еминова Блажевска настапи во дициплините 50 и 100 метри слободно и 100 метри грбно. Во сите постави кадетски државни рекорди. На 50 метри слободно беше четврто место, а седмо на 100 метри слободно и 100 метри грбно.
 
Антонио Симоновски беше 10. на 50 и 100 метри слободно.

Миграција со достоинство (#WithDignity) е темата на Меѓународниот ден на мигрантите 2018 година, кој го одбележуваме во вторник (18 декември).

повеќе

Без оглед на фактот што од постоењето на уметноста постои и теорија и приказна за тоа, уметничкиот процес останува крајно неразбирлив.

повеќе

Што е потребно младите велешки занаетчии да не станат самоубиствени гемиџии, туку да ги тераат своите замисли напред.

повеќе