Карате

Емил Павлов освои сребрен медал на Светското првенство во Дубаи (ВИДЕО)

Најдобриот македонски каратист, Емил Павлов се враќа со сребро од Светското првенство во Дубаи. 

Павлов во категоријата до 67 килограми, денеска загуби од олимпискиот првак Стивен да Коста.
 
Борбата на почетокот беше израмнета, но Стивен да Коста беше подобар во финишот и дојде до победата.
 
На патот до финалето ги елиминираше Матеј Хомола, Садридин Сајматов, Абдалах Хамат, Али Елксави и Маршал Тадиси.
 
Ова е најголем успех за Павлов на Светско првенство, двапати претходно беше европски шампион, во 2014 и 2018.
 

Колку и да сакаме Украинците да добијат целосна правда, на ерата на славни војни, несомнени победи и чисти порази ѝ дојде крајот. 

повеќе

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе