Карате

Емил Павлов освои сребрен медал на Светското првенство во Дубаи (ВИДЕО)

Најдобриот македонски каратист, Емил Павлов се враќа со сребро од Светското првенство во Дубаи. 

Павлов во категоријата до 67 килограми, денеска загуби од олимпискиот првак Стивен да Коста.
 
Борбата на почетокот беше израмнета, но Стивен да Коста беше подобар во финишот и дојде до победата.
 
На патот до финалето ги елиминираше Матеј Хомола, Садридин Сајматов, Абдалах Хамат, Али Елксави и Маршал Тадиси.
 
Ова е најголем успех за Павлов на Светско првенство, двапати претходно беше европски шампион, во 2014 и 2018.
 

Ние Македонците од село Гореме, општина Струмјани, го поздравуваме народот покрај Вардар (барем реката сѐ уште е таму) и се „восхитуваме" на дејствувањата на мудрите мажи на државата.

 

повеќе

Земјите треба да бараат начини за градење мостови и унапредување на билатералните економски врски, а не да гледаат во минатото и да му наметнуваат на македонскиот народ поинаков идентитет или историски наратив.

повеќе

Tочната искористеност и капацитет на водните ресурси во државата e невозможно прецизно да се пресмета заради недостиг на континуирани хидролошки мерења и мониторинг на квалитетот на водите.

повеќе