Формула 1

Еден-два за Мерцедес и во Каталуња, Ботас повторно подобар од Хамилтон во квалификациите!

Валтери Ботас ќе ја започне утрешната ГН на Шпанија од пол позиција, Финецот попладнево одново беше подобар од тимскиот колега Луис Хамилтон во квалификациите.

Продолжува доминацијата на Мерцедес, на првата трка во Европа, сите тимови донесоа нови делови за своите болиди, но „сребрената стрела“ и понатаму има најдобар пакет.

Предноста на слободените тренинзи на ГН на Барселона беше потврдена и попладнево во квалификациите, каде Мердецес стигна до еден-два а Валтери Ботас трет пат во низа го победи својот тимски колега Луис Хамилтон.

Во својот прв брз круг во третата сесија, Финецот постави нов рекорд на патеката во Каталуња со постигнување од 1:15.406. Луис Хамилтон заостануваше повеќе од половина секунда, а Себастијан Фетел, кој имаше трето најдобро време заостануваше речиси една секунда.

Потоа следуваа Макс Верстапен, Шарл Леклер, Пјер Гасли, Роман Грожан, Кевин Магнусен, Дани Квајт и Даниел Рикиардо.

Mора да се научиме како да ги градиме политиките кои ќе водат кон осврт на сите теми важни за градење позитивен мир, но и реторички да останеме конзистентни на она за што се залагаме.

повеќе

Во изминатите 24 години откако Македонија и САД воспоставија официјални дипломатски односи, македонско-американските трговски врски растат бавно, но сигурно.

повеќе

Оваа појава почнува да претставува сериозна закана за учениците, но и грижа за родителите и наставниците.

повеќе