Формула 1

Еден-два победа за Ред Бул, лош ден за Ферари во Имола

Макс Ферстапен имаше одличен викенд во Италија откако по синоќешната спринт трка, денеска победи и на главната, убавиот ден за Ред Бул го комплетира Перез кој заврши на второто место. 

Макс Ферстапен имаше мирна трка и без проблеми остана на првата позиција, а Перез уште на стартот го мина Леклер, а потоа одолеваше на нападите се до една голема грешка на возачот на Ферари.
 
Навивачите на Ферари се надеваа на успех на домашната трка во Италија, но наместо тоа се случи разочарување.
 
Карлос Саинц излета уште во првиот круг на тешките временски услови, додека кога се чинеше дека Леклер има шанси да го нападне Перез и да дојде на втората позиција, направи грешка и падна дури на осмата позиција.
 
До крајот Леклер успеа да дојде на шестото место, а неговата грешка најдобро ја искористи Ландо Норис кој се качи на победничкиот пиедестал заедно со возачите на Ред Бул.
 
Четвртото место го освои Расел, а во топ десет завршија и Ботас, Леклер, Цунода, Фетел, Магнусен и Строл. Хамилтон заврши на 14. место.

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе