Шанса за 22-годишниот возач

Џорџ Расел ќе го менува Хамилтон на ГН Сахир

Џорџ Расел ќе му биде клупски партнер на Валтери Ботас во Мерцедер за траката за Големата награда на Сахир, тој ќе го менува Луис Хамилтон кој е позитивен на ковид-19. 

Возачот на Вилијамс, Џорџ Расел ќе биде замената на Хамилтон за Мерцедес, а за Вилијамс на ГН Сахир ќе вози 25-годишниот Џек Аиткен кој ќе дебитира во Формула 1.
 
Расел од 2017 има договор со Мерцедес, тој е на тригодишна позајмица во Вилијамс каде импресионираше откако минатата сезона дебитираше во Ф1.
 
Отсуството на Хамилтон ќе биде шанса на 22-годишниот Расел во најдобриот болид да покаже што знае.
 
Иако се уште нема освоено бод во Ф1, Расел во квалификациите сите 36 пати имаше подобро време од своите тимски колеги, што се смета за показател за неговиот голем талент.
 

Засега СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ и нивните заеднички алтер-фабрикати не даваат впечаток дека го разбираат новосоздадениот замаец.

повеќе

Западен Балкан оди во насока на целосна контрола на државните институции во служба на политичките елити. Не е чудо што граѓаните имаат ниска доверба во овие институции.

повеќе

Граѓаните се преморени од бескрајните, приказни на предавници и патриоти, тирански платформи, договори со Грција, Бугарија, рекети, пописи, тендери,

повеќе