Мото ГП

Дукати гледаше во грбот на Маркез во Ле Ман, Шпанецот на Хонда и ја донесе победата број 300 во кралската класа!

Марк Маркез славеше на ГН на Франција, шампионот ја доби битката со вазачите на Дукати и прв мина низ целта пред Андреа Довициозо и Данило Петручи.

Нова победа за Марк Маркез, шампионот денеска беше најбрз во Ле Ман. Шпанецот практично беше во водство цела трка, само на кратко му го препушти првото место на Џек Милер во почетните кругови.

Актуелниот шампион потоа брзо се врати на чело на колоната и рутински извозе за триумф на ГН на Франција и победата број 300 за Хонда во кралската класа. Зад него, Андреа Довициозо финишираше како втор пред тимскиот колега Данило Петручи.

Џек Милер, кој имаше солиден викенд во Франција, во последниот круг беше под притисок од Валентино Роси, но возачот од Австралија успеа да финишира како четврти пред легендарниот Италијанец.

Потоа следуваа Пол Еспаргаро на КТМ, и двајцата возачи на вториот тим на Јамаха, Франко Морбидели и Фабио Квартараро. Во топ 10 уште завршија Кал Крачлоу, Алекс Ринс.

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе

Државата треба повеќе да се вклучи во промовирање на младинско претприемништво како економска активност која би помогнала за намалување на невработеноста.

повеќе

Без оглед на политичката заднина на случајот за изнудување, владата во Скопје мора да се фокусира на темелна истрага наместо на ограничување на штетата.

повеќе