Формула 1

Драма во Франција, Верстапен го претекна Хамилтон во претпоследниот круг и победи на „Пол Рикар“!

Макс Верстапен победи на ГН на Франција откако го претекна Луис Хамилтон во претпоследниот круг, Холанѓанецот со вој триумф ја зголеми предноста во генералниот пласман.

Драматична и возбудлива трка на „Пол Рикар“. Макс Верстапен погреши на стартот, излета во првиот свиок и му го препушти водството на Луис Хамилтон, но со подобра стратегија на Ред Бул и две застанување во боксот, Холанѓанецот се искачи на највиското место на пиедесталот. 

Возбудувањата почнаа на 9 круга пред крајот на трката, Макс Верстапен го претекна Валтери Ботас и се пушти во потера на Луис Хамилтон. 

Британецот неколку круга одржуваше разлика, но во финишот не можеше да го следи темпото, Макс Верстапен ја топеше предноста и во претпоследниот круг го претекна лутиот ривал за победа на ГН на Франција. 

За викендот на Ред Бул да биде уште подобар, Серхио Перез ја доби битката со Валтери Ботас за последното место на пиедесталот. 

Ландо Норис беше најдобар од останатите, а во бодови уште завршија Даниел Рикардо, Пјер Гасли, Фернандо Алонсо, Себастијан Фетел и Ленс Строл.

Во последните 30 години сите политички партии, независно од тоа колку демократски се претставуваат во своите програми, на државата гледаат како на инструмент, што е пак првиот сигнал, чекор кон авторитарност.

повеќе

Ако денес направиме една историска книжевна паралела, драмското дело на Стефановски ќе го квалификуваме како антологиски бисер, кого и сегашните и идните генерации ќе го чуваат како неодминлив столб на целокупната македонска драмска литература.

повеќе

За првпат во историјата на албанската демократија, една иста партија ќе биде на чело на земјата три последователни мандати. 

повеќе