Австралија Опен

Доминација на Ѓоковиќ против Надал, Србинот го освои Австралија опен

Новак Ѓоковиќ лесно со 3-0 во сетови го победи Рафа Надал во финалето на Австралија опен и ја освои својата 15. грен слем титула.

Надал убедливо без загубен сет стигна до финалето на Австралија опен, па се очекуваше еден неизвесен и долг меч против Новак Ѓоковиќ, но тоа не се случи.
 
Српскиот тенисер имаше фантастичен перформанс и многу лесно го совлада Надал, во три сета со 6-3, 6-2 и 6-3.
 
Ова е седма титула на Новак Ѓоковиќ на Австралја опен, а играта во финалето беше една од неговите најимпресивни во грен слем финалињата кои ги играл.
 
Ова беше и трет освоен грен слем по ред за Ѓоковиќ, по Вимблдон и УС Опен. Србинот на Ролан Гарос ќе се обиде да ги врзе сите четири големи турнири.

Ајде од понеделник да се посветиме сериозно на „носење на Европа" во нашата држава.

повеќе

Улогите на „добар и лош полицаец“ ќе ги играат кон нас уште долго, доколку не сфатиме дека со итроманска политика не се може подалеку од Табановце до Богородица.

повеќе

Неделава, владите на ЕУ повторно решија да го одложат започнувањето на преговорите за пристапување со земјите кандидати Албанија и Северна Македонија, што претставува историска грешка - бидејќи безбедноста и стабилноста на Унијата зависат од трансформацијата на југоистокот.

повеќе