АТП МАСТЕРС МАДРИД

Доменик Тим го изненади Надал, Шпанецот елиминиран во Рим

Серијата победи на Надал на земја заврши, Доменик Тим попладнево го изненади Шпанецот и го елиминираше во четвртфиналето на мастерсот во Рим

Раафел Надал забележа 17 победи во низа на земја и освои три титули, но оваа серија на Шпанецот заврши попладнево.

Во четвртфиналето на мастерсот во Рим, Доменик Тим го изненади Рафаел Надал и со 2-0 славеше над фаворитот.

Младиот Австриец одлично го започна мечот и поведе со 5-1 во првиот сет. Надал се обиде да се врати во игра, но Тим на крајот го доби овој сет со 6-4.

Во вториот сет, Надал се држеше до 3-3, но Тим успеа да направи два брејка, за 6-3 и големо славје.

Без оглед дали сте поддржувач или противник на претходната власт, не можете да оспорите дека таа постави сосема нови стандарди во поглед на мерките, напорите и вложувањата за да се привлечат странски инвестиции, за наши услови. 

повеќе

Ако лидерите на двете најмоќни земји во светот – САД и Кина имаат суштински разлики во начинот на кој тие гледаат на меѓународните односи, какви се изгледите за глобално зајакнување на соработката?

повеќе

Најновите случувања на релација политичка власт-граѓански сектор, повторно го отвораат прашањето за односите помеѓу овие два сегмента на општествениот живот.

повеќе