Франција ги олабавува мерките

Добри вести за Ѓоковиќ, Србинот ќе може да ја брани титулата на Ролан Гарос!

Француските власти соопштија дека ќе ги олабават мерките на 14. март, ова се добри вести за Новак Ѓоковиќ, кој без вакцина ќе може да настапи на Ролан Гарос и да ја брани титулата.

Новак Ѓоковиќ ќе може да се појави на голем турнир порано од она што се очекуваше, Србинот денеска доби добри вести од Франција. Властите решија да ги олабават мерките и од 14. март се укинуваат ковид пасошите. 

Тоа значи дека Новак Ѓоковиќ ќе може да настапи на АТП мастерсот во Монте Карло и да ја брани титулата на Ролан Гарос. 

Потоа тој ќе може да се фокусира на Вимблдон, властите во Велика Британија ќе дозволат настап и за тенисерите кои не се вакцинирани. 

Останува само дилемата за УС Опен, во моментов Србинот нема дозвола за влез во САД и настап на мастерс-турнирите во Индијан Велс и Мајами и нема никакви најави за промена на правилата.

Кој кого „мафлосува“, тие нас или ние нив. Чекор напред, три назад, како раковите во Охридското Езеро од моето детство кои исчезнаа во налетот на технолошкиот напредок и уништувањето на животната средина.

повеќе

Ние сме земја што први во Европа имаме стратегија за интеркултурализам.

повеќе

Францускиот предлог претставува директно рушење на основните темели на ЕУ.

повеќе