АТП Мастерс Шангај

Дел Потро со пресврт до победа против Зверев и пласман во четвртфиналето во Шангај

Дел Потро го победи третиот носител Зверев и избори пласман меѓу осумте најдобри на мастерс турнирот во Шангај, Димитров лесно го помина Квери. 

Дел Потро одигра одличен меч против Александар Зверев. Аргентинецот го загуби првиот сет со 6-3, но во следните два беше фантастичен, ги доби со 7-6 и 6-4 и се пласира во четвртфиналето во Шангај.
 
Во првиот денешен меч, Димитров со 6-3 и 7-6 беше подобар од Американецот, Квери.
 
Победа во два сета оствари и Рамос кој со 7-6 и 6-4 го доби Штруф.

Без оглед дали сте поддржувач или противник на претходната власт, не можете да оспорите дека таа постави сосема нови стандарди во поглед на мерките, напорите и вложувањата за да се привлечат странски инвестиции, за наши услови. 

повеќе

Ако лидерите на двете најмоќни земји во светот – САД и Кина имаат суштински разлики во начинот на кој тие гледаат на меѓународните односи, какви се изгледите за глобално зајакнување на соработката?

повеќе

Најновите случувања на релација политичка власт-граѓански сектор, повторно го отвораат прашањето за односите помеѓу овие два сегмента на општествениот живот.

повеќе