Ролан Гарос

Дел Потро го победи Чилиќ и закажа полуфинале со Надал

Хуан Мартин дел Потро го победи Марин Чилиќ со 3-1 во сетови и обезбеди место во полуфиналето на Ролан Гарос каде ќе игра со Рафа Надал.

Чилиќ му е стар пациент на Дел Потро, а негативната статистика само ги зголеми бројките. Аргентинецот доби уште еден дуел со Хрватот овој пат на Ролан Гарос.
 
Првиот сет го доби Дел Потро во тајбрејк, Чилиќ возврати во вториот со 7-5 и израмни на 1-1. Следните два му припаднаа на Делпо со 6-3 и 7-5 за конечна победа од 3-1.
 
Во полуфиналето Дел Потро ќе игра против главниот фаворит на Ролан Гарос, Рафаел Надал.
 
Во другото полуфинале играат Доминик Тим со Марко Чикинато кој направи сензација елиминирајќи го Новак Ѓоковиќ.

За жал многумина, а особено оние што треба, не може да ја видат историската димензија на оваа посета на еден папа на нашата земја.

повеќе

Кога знаеме како функционира кризата на претставеност, можеме да спречиме повторување на историјата, кое можеби овој пат би имало и многу полоши последици по демократското општество.

повеќе

Деновиве Владата донесе одлука за формирање на ново министерство. А и така, по глава на жител, верувам, рекордери сме по министерства и министри. Оттука, размислував зошто да не предложам да се формира уште едно – за „спречување автоголови".

повеќе