Формула 1

Дебакл за Ферари во квалификациите, Хамилтон до пол во Хокенхајм!

Луис Хамилтон ќе стартува од пол на утрешната ГН на Германија, актуелниот шампион го искористи пехот што му се случи на Ферари, поради проблеми со болидот Себастијан Фетел ќе стартува од последното место а Шарл Леклер како 10-ти.

Ферари доминираше на тренинзите, но попладнево во квалификациите кога најмногу требаше да покаже брзината, им се случи дебакл.

Најпрво Себастијан Фетел не постави време поради проблеми со болидот и утре ќе стартува од последното место. Потоа во последниот дел од квалификациите, Шарл Леклер не излезе од боксот откако откаже нешто во неговиот болидот па ќе стартува како 10-ти.

Во отсуство на двајцата возачи на Ферари, Луис Хамилтон стигна до пол позиција со време од 1:11.767. Макс Верстапен имаше второ најдобро време, а последното место на пиедесталот му припадна на Валтери Ботас.

Потоа следуваа Пјер Гасли, Кими Раиконен, Роман Грожан, Карлос Саинц, Серхио Перез и Нико Хулкенберг.

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе

Државата треба повеќе да се вклучи во промовирање на младинско претприемништво како економска активност која би помогнала за намалување на невработеноста.

повеќе

Без оглед на политичката заднина на случајот за изнудување, владата во Скопје мора да се фокусира на темелна истрага наместо на ограничување на штетата.

повеќе