Австралија опен

Циципас против Хачанов ќе игра во полуфиналето на Австралија опен

Стефанос Циципас релативно лесно во три сета го совлада Чехот, Лечка и обезбеди место во полуфиналето каде ќе игра против Хачанов. 

Циципас ја оправда улогата на фаворит и лесно го совлада Лечка. Првиот сет го доби со 6-3. Чехот најмногу отпор пружи во вториот сет кој Гркот го доби во тајбрејк со 7-2. Третиот сет Циципас го доби со 6-4.
 
Во полуфиналето тој ќе игра со Русинот Карин Хачанов кој денеска го помина Корда. Американецот го предаде мечот поради повреда, до тој момент Хачанов водеше со 7-6, 6-3 и 6-3.
 
Утре на програмата се другите два четвртфинални меча, Ѓоковиќ против Рубљов и американскиот дуел меѓу Шелтон и Пол.
 

Калоѓера не може да премолчи, не може да замиже пред историската вистина на Македонија, па затоа во својот живот се определил да македонствува.

повеќе

Слушањето како способност да го фокусираме вниманието на аудитивните дразби е важен аспект на нашиот живот и значително влијае на неговиот квалитет во сите сегменти.

повеќе

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе