АТП мастерс Лондон

Циципас лесно го совлада Зверев, херојскиот кам-бек на Надал може да падне во вода

Стефанос Циципас со 2-0 го совлада Александер Зверев и се пласираше во полуфиналето на завршниот турнир, резултатот е лоша вест за Рафаел Надал кој може да биде елиминиран и со победа во последното коло.

Најмладиот тенисер на АТП мастерсот во Лондон, Стефанос Циципас обезбеди полуфинале. Гркот вечерва лесно го совлада Александер Зверев со 2-0 (6-3, 6-2) во сетови за еден час и 13 минути.

Овој резултат е лоша вест за Рафаел Надал кој попладнево имаше херојски кам-бек. Шпанецот не одлучува сам за прогрес помеѓу четворицата најдобри, и покрај тоа што ќе треба да го совлада Стефанос Циципас во последното коло, ќе треба да чека услуга од Димитар Медведев.

Доколку Александер Зверев го совлада Русинот со 2-0, тој ќе игра полуфинале, има и комбинација да слави во три сета и пак да заврши како втор во групата.

Има и парадоксална ситуација, во која Рафаел Надал може да заврши дури и прв во групата, а и комбинација каде тој, Зверев и Медведев ќе имаат по два порази и една победа, и ќе одлучуваат бројот на освоени сетови или гемови.

Државата Бугарија ги исцрта своите позиции, а државата Македонија не. Сега сме во финалната фаза – за овие прашања да зборуваат партиските водачи – Заев, Мицкоски, а поретко нивните статисти – пратениците и претседателот на Републиката.

повеќе

Во Македонија само 1% од младите професионално се занимаваат со спорт, 7% спортуваат аматерски, додека 42% спортуваат рекреативно или практикуваат физичка активност во вид на хоби и рекреација.

повеќе

Нашето законодавство дава поголема важност на едно парче хартија отколку на вистинската состојба на терен.

повеќе