АТП мастерс Лондон

Циципас лесно го совлада Зверев, херојскиот кам-бек на Надал може да падне во вода

Стефанос Циципас со 2-0 го совлада Александер Зверев и се пласираше во полуфиналето на завршниот турнир, резултатот е лоша вест за Рафаел Надал кој може да биде елиминиран и со победа во последното коло.

Најмладиот тенисер на АТП мастерсот во Лондон, Стефанос Циципас обезбеди полуфинале. Гркот вечерва лесно го совлада Александер Зверев со 2-0 (6-3, 6-2) во сетови за еден час и 13 минути.

Овој резултат е лоша вест за Рафаел Надал кој попладнево имаше херојски кам-бек. Шпанецот не одлучува сам за прогрес помеѓу четворицата најдобри, и покрај тоа што ќе треба да го совлада Стефанос Циципас во последното коло, ќе треба да чека услуга од Димитар Медведев.

Доколку Александер Зверев го совлада Русинот со 2-0, тој ќе игра полуфинале, има и комбинација да слави во три сета и пак да заврши како втор во групата.

Има и парадоксална ситуација, во која Рафаел Надал може да заврши дури и прв во групата, а и комбинација каде тој, Зверев и Медведев ќе имаат по два порази и една победа, и ќе одлучуваат бројот на освоени сетови или гемови.

Оваа парафраза на големиот Иво Андриќ, нобеловец и водечко книжевно име на Балканот, за малку ќе го погодеше лично него.

повеќе

Десензитивизацијата на Американците кон вртоглаво зголемениот број на жртви во пандемијата ја оправдува познатата опсервација на Јосеф Сталин: „Една смрт е трагедија; еден милион е статистика “. 

повеќе

Практичната имплементација на владината стратегија „едно општество за сите“, која на хартија има добри намери, е засенета од неуспешната борба против корупцијата и организираниот криминал.

повеќе