Австралија опен

Циципас: Ѓоковиќ прави ние останатите да изгледаме како будали

Грчкиот тенисер Стефанос Циципас вели дека тој никогаш не би ги прекршил правилата, а тенисерите како Ѓоковиќ прават другите да изгледаат како будали. 

Не стивнуваат реакциите за Новак Ѓоковиќ, чиј настап на Австралија опен сѐ уште виси во воздух и зависи од одлуката на австралиските власти дали ќе побараат депортација или не.
 
Еден од оние што го кренаа гласот против Ѓоковиќ е и Гркот Стефанос Циципас.
 
„Ѓоковиќ дефинитивно си игра по свои правила и прави работи што повеќето тенисери не би имале храброст да ги направат. АТП ги објави критериумите за влез во Австралија и јас никогаш не би тргнал невакциниран да влезам во земјата и да ги кршам протоколите“, вели Циципас.
 
„Очигледно дека не се сите подготвени да ги следат правилата. Мал процент си бара некој свој пат и прави ние останатите да изгледаме како будали“.

Колку и да сакаме Украинците да добијат целосна правда, на ерата на славни војни, несомнени победи и чисти порази ѝ дојде крајот. 

повеќе

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе