АТП Лондон

Чилиќ го доби Изнер и си ги задржа шансите за полуфинале

Марин Чилиќ се врати од сет негатива против Џон Изнер и триумфираше со 2-1 за да ги задржи шансите за полуфинале на завршниот турнир во Лондон.

По двете победи без загубен сет, јасно беше дека Новак Ѓоковиќ ќе се најде помеѓу најдобрите четворица во Лондон, а неговото учество во полуфиналето официјално беше потврдено вечерва откако Марин Чилиќ ја доби пресметката со Џон Изнер. 

Хрватот се врати од сет негатива и триумфираше со 2-1 (6-7, 6-3, 6-4) за да си ги задржи шансите за прогрес во полуфиналето. 

Во првиот сет, двајцата тенисери беа сигурни на свој сервис, но Американецот беше поуспешен во тај-брејкот и го реши сетот во своја корист. 

Хрватот заигра подобро во продолжението, направи брејк кон финишот на вториот сет и изедначи на 1-1. Третиот решавачки сет почна возбудливо. Чилиќ направи брејк на стартот но веднаш го загуби својот сервис. Потоа следуваше нов брејк на Хрватот по кој Изнер не успеа да се врати и го загуби мечот.

Кризата на вредности влијае негативно на балансот помеѓу императивот за слобода и потребата за безбедност, стеснувајќи го либералниот простор на современо конципираните општества.

повеќе

Mора да се научиме како да ги градиме политиките кои ќе водат кон осврт на сите теми важни за градење позитивен мир, но и реторички да останеме конзистентни на она за што се залагаме.

повеќе

Во изминатите 24 години откако Македонија и САД воспоставија официјални дипломатски односи, македонско-американските трговски врски растат бавно, но сигурно.

повеќе