Руското знаме нема да се вее на ОИ 2020 и СП 2022

Четиригодишна суспензија за Русија од големите спортски настани поради допинг

Светската анти-допинг агенција (ВАДА) ја суспендираше Русија за сите големи спортски натпреварувања во наредните четири години. 

Руското знаме и химна нема да бидат присутни на настаните како што се Олимписките игри во Токио 2020 и Светското фудбалско првенство во Катар 2022 година.
 
Но спортистите кои ќе докажат дека не се дел од допинг скандалот ќе можат да се натпреваруваат под неутрално знаме.
 
Извршниот комитет на ВАДА на состанок во Лозана донесе одлука за четиригодишна суспензија на Русија.
 
Казната доаѓа поради манипулација на Руската анти-допинг агенција (Русада) со лабараториски резултати кои им беа предадени на истражителите во јануари 2019.
 
Русија и претходно беше суспендирана. Вкупно 168 спортисти од оваа земја се натпреваруваа под неутрално знаме на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг 2018 откако беше откриена манипулација со допинг резултатите за време на Олимписките игри во Сочи 2014.
 
Русија ќе може да настапува со своето знаме и химна на Европското првенство 2020 каде домаќин е и Сент Петерсбург бидејќи овој шампионат кој го организира УЕФА не се смета за голем спортски настан во правилникот на ВАДА.
 

„Сакајќи ја Америка и должејќи ѝ ја првата верност нејзе, ние ќе бидеме безвредни синови и ќерки на Америка ако немаме љубов во нашите срца за почвата што нè хранеше во нашето детство, за јазикот што го зборуваме и што го немаме заборавено...“

повеќе

Овде нема такво нешто. Има некои чинители што се занимаваат со испишување црвени линии. Не им значи ништо фактот што токму под ова гесло е овозможен најдолготрајниот мир на европскиот континент.

повеќе

Србија продолжува да го негира минатото, при што нејзините политички елити ја користат резолуцијата за да ѝ се спротивстават на Црна Гора и истовремено се надеваат дека овој потег ќе им донесе поголема популарност дома.

повеќе