Мото ГП

Брутално: Со рекорден круг, Марк Маркез стигна до 10-та пол позиција во низа во Заксенринг!

Марк Маркез е без конкуренција во Заксенринг, Шпанецот и денеска беше најбрз во квалификациите и со рекорден круг стигна до 10-та пол позиција во низа на ГН на Германија.

Рукито Фабио Квартараро оваа сезона покажа дека знае да им ги помати сметките на фаворитите во квалификациите, но и тој беше немоќен во Заксенринг. ГН на Германија му е омилена на Марк Маркез, кој доминира една деценија.

Шпанецот не дозволи изненадување и со нов рекорд на патеката од 1:20.195 стигна до 10-та пол позиција во низа. Фабио Квартараро мора да се задоволи со старт од второто место, а во првиот ред уште се најде и Маверик Вињалес. 

Во вториот ред се Алекс Ринс, Џек Милер и Кал Крачлоу, додека пак Франко Морбидели, Пол Еспаргаро и Жоан Мир се најдоа во третиот ред.

Такаки Накагами е во четвртиот ред покрај Валентино Роси и Данило Петручи, а разочарувачки квалификации имаше претендентот за титулата, Андреа Довициозо. Возачот на Дукати испадна уште во првиот дел од квалификациите и утре ќе стартува како 13-ти.

Секој може да биде менаџер во „добри денови", но најчесто менаџерската работа не е за „добрите денови" туку постојан баланс помеѓу проблемите и можностите за оптимизирано управување на компанијата.

повеќе

Нека се соберат во Дојран, нека се договорат и нека нѐ известат. Сите други пак нека се спремаат за вистински избори во постпандемискиот период.

повеќе

Дали е аксиом дека со членството во НАТО е гарантирана безбедноста на Македонија? Дали почеток на преговори значи и отворен пат за членство во ЕУ?

повеќе