БИТКА ДО ПОСЛЕДЕН СВИОК

Брилијантна трка во Австрија, Дови одолеа на налетите на Маркез за славје во Шпилберг (ВИДЕО)

Андреа Довициозо и Марк Маркез приредија брилијантна трка во Австрија, победникот во Шпилберг не се знаеше се до последниот свиок

ГН на Австрија донесе брилијантна трка со возбудлив финиш, Андреа Довициозо и Марк Маркез беа главните протагонисти.

Тие се одлепија од останатите кон средината на трката и водеа битка до самиот крај, победникот не се знаеше дури до последниот свиок.

Марк Маркез со преагресивен обид за претекнување се обиде да ја украде победата, но Андра Довициозо остана присебен и стигана до триумф во Шпилберг.

Последното место на пиедесталот беше резервирано за вториот возач на Хонда, Дани Педроса.

Помеѓу најбрзите десет уште завршија и Хорхе Лоренцо, Жоан Зарко, Маверик Вињалес, Валентино Роси, Алваро Баутиста, Лорис Бас и Мика Калио.

Дипломатијата е уметност невозможното да го направите возможно (Ш.-М. Талеиран).

повеќе

Односите меѓу Грција и Македонија се на клучна точка, вели Катимерини и со ѕвездички дообјаснува дека употребата на терминот „Македонија“ е на авторот и дека не го одразува ставот на весникот. Сепак се чини ова е првпат грчкиот весник да нè напише со уставното име.

повеќе

И ако граѓаните или Владата очекуваа дека Јункер на Заев ќе му даде покана со датум за влез на Македонија во ЕУ, тогаш живееме во илузии.

повеќе