БИТКА ДО ПОСЛЕДЕН СВИОК

Брилијантна трка во Австрија, Дови одолеа на налетите на Маркез за славје во Шпилберг (ВИДЕО)

Андреа Довициозо и Марк Маркез приредија брилијантна трка во Австрија, победникот во Шпилберг не се знаеше се до последниот свиок

ГН на Австрија донесе брилијантна трка со возбудлив финиш, Андреа Довициозо и Марк Маркез беа главните протагонисти.

Тие се одлепија од останатите кон средината на трката и водеа битка до самиот крај, победникот не се знаеше дури до последниот свиок.

Марк Маркез со преагресивен обид за претекнување се обиде да ја украде победата, но Андра Довициозо остана присебен и стигана до триумф во Шпилберг.

Последното место на пиедесталот беше резервирано за вториот возач на Хонда, Дани Педроса.

Помеѓу најбрзите десет уште завршија и Хорхе Лоренцо, Жоан Зарко, Маверик Вињалес, Валентино Роси, Алваро Баутиста, Лорис Бас и Мика Калио.

Најновите случувања на релација политичка власт-граѓански сектор, повторно го отвораат прашањето за односите помеѓу овие два сегмента на општествениот живот.

повеќе

Жените имаат повеќе тешкотии од мажите да најдат значајна и добро платена работа, а процентот на жени во глобалната работна сила постојано заостанува зад процентот на мажите. 

повеќе

Во нашето општество сме опкружени со многу, многу партизани. Партизани во политиката, партизани во образованието и науката, партизани во бизнисот...

повеќе