Формула 1

Ботас му ја украде пол позицијата на Хамилтон, Хулкенберг ќе стартува трет

Валтери Ботас ќе стартува од пол на утрешната ГН на Британија, Финецот во финишот го симна од врвот Луис Хамилтон. Нико Хулкенберг имаше одлично време и ќе стартува трет.

Возбудливи квалификации на втората трка во Силверстоун, Валтери Ботас покажа заби и му ја украде пол позицијата на Луис Хамилтон.

Британецот прв зададе удар со време од 1:25.284, во вториот брз круг успеа да се подобри за нијанса и да постави време од 1:25.217, но Валтери Ботас го имаше последниот збор и стигна до победа во квалификациите со време од 1:25.154.

И додека никој не можеше да им парира на возачите на Мерцедес, Нико Хулкенберг покажа дека има што да понуди и утре ќе стартува како трети, Германецот постави време од 1:26.082.

Место во вториот ред обезбеди и Макс Верстапен, а потоа следуваат Даниел Рикиардо, Ленс Строл, Пјер Гасли, Шарл Леклер, Алекс Албон и Ландо Норис.

Стравот од неизвесноста што ја носи пандемијата од ковид-19 вирусот, бара да се преструктуираме и да го промениме начинот на нашето однесување и работење.

повеќе

Ако имаме предвид дека секој збор има свое значење, тогаш оваа „железна завеса" кон Бугарија, за која зборува премиерот дека била подигната од Југославија, се доведува во корелација со Берлинскиот ѕид. А, железната завеса помеѓу двете германии доведе до нивно обединување.

повеќе

Јас, Ангела Илиевска , учесник во повеќе протестни движења низ годините наназад, со себе го носам товарот на мојата личност и идеалите кои ги застапувам низ сите тие движења.

повеќе