АТП Мастерс Синсинати

Борна Чориќ го освои турнирот во Синсинати, стана најлошо рангиран тенисер кој освоил Мастерс 1000

Хрватскиот тенисер, Борна Чориќ направи историски успех откако во финалето на Мастерс турнирот во Синсинати го совлада Стефанос Циципас со 2-0 во сетови и го освои турнирот. 

Борна Чориќ кој на АТП листата е 152., стана најлошо рангираниот тенисер кој успеал да освои Мастерс 1000 турнир.
 
Тој во финалето го победи Циципас со 7-6 и 6-2 и го освои големиот пехар.
 
На патот до трофејот тој покрај Циципас ги победи и Мусети, Надал, Баутиста Агут, Оже Алиасим и Нори.
 
По освојувањето на турнирот се очекува огромен скок на Чориќ од 123 места на АТП листата, да дојде до 29. позиција.
 

Сведоци сме деновиве на сензационална приказна за некаков американски тим кој, внимавајте, агресивно ќе ловел корупција во Македонија.

повеќе

Најавите на американската администрација за бескомпромисна  борба против овие корумпирани,  неспособни  и криминални структури на сите нивоа на државата за македонските граѓани се единствено светло во тунелот.

повеќе

Концептот на даночната реформа, кој го претставивме минатата недела на заедничка прес конференција со премиерот е дел од поголем процес за креирање на оптимален даночен систем кој ќе биде праведен и ќе го поддржи економскиот раст.

повеќе