Пливање

Блажевски: Сакам да пливам за Македонија, а на СП не сум поради Маленко

Марко Блажевски вели дека главна пречка што не е на Светското првенство во Јужна Кореа е Александар Маленко, а тој ќе продолжи да плива за Македонија ако има соработка со новото раководство на федерацијата.

Македонскиот пливач, Марко Блажевски во изјава за „Дриблинг“ вели дека Светското првенство во Јужна Кореа го пропуштил поради поранешниот претседател на ПФМ, Александар Маленко, но ќе продолжи да плива за Македонија.
 
„Не сум на Светското првенство поради поранешниот претседател на ПФМ, Александар Маленко. По крајот на летото планот ми е да се вратам на тренинзи и да се подготвувам за настап на Олимпијадата во Токио. Сакам да пливам за Македонија и да бидам прв спортист кој настапил на три Олимпијади“, изјави Блажевски за „Дриблинг“.
 

ЕУ покажа дека не е во состојба да ги исполни ветувањата дадени пред скоро две децении во Солун и одлучи веќе да не се преправа.

повеќе

Кога политичарите сватија за каква моќна алатка се работи, час поскоро побрзаа да менуваат закони со кои „бомбите" нема да бидат докази.

повеќе

Брегзитот, односно напуштањето на Велика Британија на ЕУ, без сомневање ќе влијае врз градењето на новата политичка архитектура во Европа, со нова поделба на интересни зони на стариот континент.

повеќе