Пливање

Блажевски: Сакам да пливам за Македонија, а на СП не сум поради Маленко

Марко Блажевски вели дека главна пречка што не е на Светското првенство во Јужна Кореа е Александар Маленко, а тој ќе продолжи да плива за Македонија ако има соработка со новото раководство на федерацијата.

Македонскиот пливач, Марко Блажевски во изјава за „Дриблинг“ вели дека Светското првенство во Јужна Кореа го пропуштил поради поранешниот претседател на ПФМ, Александар Маленко, но ќе продолжи да плива за Македонија.
 
„Не сум на Светското првенство поради поранешниот претседател на ПФМ, Александар Маленко. По крајот на летото планот ми е да се вратам на тренинзи и да се подготвувам за настап на Олимпијадата во Токио. Сакам да пливам за Македонија и да бидам прв спортист кој настапил на три Олимпијади“, изјави Блажевски за „Дриблинг“.
 

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе

Државата треба повеќе да се вклучи во промовирање на младинско претприемништво како економска активност која би помогнала за намалување на невработеноста.

повеќе