Вимблдон

Беретини и Чилиќ се повлекоа од Вимблдон, позитивни се на ковид-19

Италијанскиот тенисер Матео Беретини пред да почне го заврши настапот на Вимблдон откако доби позитивен тест на ковид-19, претходно истото му се случи и на Марин Чилиќ. 

Беретини кој минатата година стигна и до финалето, овојпат беше спречен да настапи поради ковид--19.
 
„Со скршено срце соопштувам дека се повлекувам од Вимблдон. Имам симптоми на грип во последните неколку дена и бев во изолација. Можев да играм, но решив да направам тест пред натпреварот за да не ги загрозам другите. Не можам да опишам колку сум разочаран. Сонот за оваа година заврши, но ќе се вратам уште посилен“, напиша Беретини на социјалните мрежи.
 
Беретини беше во одлична форма на трева оваа сезона, имаше 9-0, но за жал не успеа да настапи.
 
Синоќа поради иста причина од Вимблдон се повлече и најдобриот хрватски тенисер, Марин Чилиќ.

Концептот е насочен кон креирање на оптимален даночен систем, кој ќе го поддржи економскиот раст, а со тоа и животниот стандард на нашите граѓани.

 

повеќе

Иако е важно да бараме решенија за нашата заедничка историја и да се обидеме да ги разликуваме фактите од пропагандата, зарем не е исто така важно да научиме да живееме заедно и покрај нашите различни и силно политизирани гледишта?

повеќе

Нашето општество е социјално неправедно, а социјалната неправда е, и ќе биде погубна.

повеќе