Голема трагедија

Белгиски велосипедист загина на трката околу Полска

Голема трагедија на трката околу Полска, животот го загуби 22 годишниот Бјорг Ламбрехт откако излетал од патот и удрлив во бетонски водоводни цевки.

Белгискиот велосипедист, Бјорг Ламбрехт го загуби животот на третата етапа од трката околу Белгија. Како што пишуваат медиумите, тој изгубил контрола на влажниот коловоз и со глава удрил во бетонски водоводни цевки. Веднаш бил пренесен во болница каде им подлегнал на повредите.

„Беше донесен во критична состојба и за жал почина за врема на операцијата“ – изјавил за медиумите портпаролот на болницата во Рибник.

Големата трагедија ја потврди и неговиот тим Лото Судал со кратка објава на социјалните мрежи.

„Најголемата трагедија која можеше да се случи на семејството, пријателите и тимските колеги на Бјорг се случи... Почивај во мир Бјорг...“ – гласеше постот на Твитер.

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе

Државата треба повеќе да се вклучи во промовирање на младинско претприемништво како економска активност која би помогнала за намалување на невработеноста.

повеќе

Без оглед на политичката заднина на случајот за изнудување, владата во Скопје мора да се фокусира на темелна истрага наместо на ограничување на штетата.

повеќе