Мото ГП

Бастијанини е новиот „шериф“ во Тексас, неверојатниот Маркез од последен до шести

Енеа Бастијанини стигна до вториот триумф оваа сезона во Мото ГП откако вечерва триумфираше на ГН на САД, Марк Маркез имаше неверојатна трка и откако последен влезе во првиот свиок, финишираше како шести.

Енеа Бастијанини е новиот „шириф“ во Тексас, Италијанецот слвеше на ГН на САД пред Алекс Ринс и Џек Милер, за втора победа оваа сезона.

Тој трпеливо ја чекаше својата шанса, на пет круга пред крајот тргна во офанзива, го претекна Џек Милер и се одлепи над врвот.

Зад него, Алекс Ринс во последниот круг го претекна Џек Милер за финиш на позицијата број два, додека пак возачот од Австралија мораше да се задоволи со последното место на пиедесталот и покрај тоа што долго време беше во водство.

Но возач на денот е Марк Маркез, Шпанецот лошо стартуваше, влезе како последен во првиот свиок, но ја наведна главата, почна да врзува брзи кругови и на крајот финишираше како шести.

Концептот е насочен кон креирање на оптимален даночен систем, кој ќе го поддржи економскиот раст, а со тоа и животниот стандард на нашите граѓани.

 

повеќе

Иако е важно да бараме решенија за нашата заедничка историја и да се обидеме да ги разликуваме фактите од пропагандата, зарем не е исто така важно да научиме да живееме заедно и покрај нашите различни и силно политизирани гледишта?

повеќе

Нашето општество е социјално неправедно, а социјалната неправда е, и ќе биде погубна.

повеќе