Мото ГП

Бањаја прераснува во ѕвезда, Квартараро во шампион

Франческо Бањаја стигна и до втората победа во Мото ГП откако попладнево триумфираше во Мизано, Фабио Квартараро граби кон титулата со ново одлично издание и финиш на второто место.

Франческо Бањаја полека прераснува во ѕвезда, Италијанецот минатиот викенд водеше жестока битка со Марк Каркез во Арагон и стигна до својата прва победа во Мото ГП.

Возачот на Дукати овој викенд водеше од прв до последен круг во Мизано, во финишот одолеа на налетите на Фабио Квартараро и славеше пред домашната публика за втора победа.

Фабио Квартараро нема да биде многу разочаран, на врвот има 48 бода преднсот кога во игра се само уште 100 бода, па на Французинот полека му се насмевнува насловот шампион во Мото ГП.

Попладнево честитки одат и за рукито Енеа Бастианини, кој успеа да се избори за место на пиедесталот.

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе