УС Опен

Азаренка и Осака ќе играат во финале на УС Опен, нема нов грен слем трофеј за Вилијамс

Викторија Азаренка ја победи Серена Вилијамс и во финалето ќе игра против Науми Осака која беше подобра од американката Џенифер Брејди. 

Серена Вилијамс целеше на уште еден грен слем трофеј, но го положи оружјето во полуфиналето против Азаренка иако имаше фантастичен старт на мечот.
 
Вилијамс го доби првиот сет со убедливи 6-1, се чинеше дека е на прав пат до финале, но Азаренка се крена, ги доби следните два сета со по 6-3 и дојде до победата.
 
Наоми Осака во тајбрејк го доби првиот сет со домашната тенисерка Брејди, 7-1 беше во тајбрејкот.
 
Брејди со 6-3 победи во вториот сет и изедначи на 1-1, фаворитката Осака не дозволи изненадување, третиот решавачки сет го доби со 6-3 за победа и финале.

Баталете ги овие глупости со Бугарија, а Османи нека си фати патот до Брисел да земе обрасци за членство во ЕЕО и нека ги пополнат брзо.

повеќе

Во Скопје се надеваат дека претстојните парламентари избори во Бугарија се една од причините поради кои владата на Бојко Борисов не попушта во врска со членството на Македонија во ЕУ.

повеќе

Упадот во американскиот Капитол што го извршија приврзаниците на Доналд Трамп како последен очаен обид да се поништи резултатот од изборите во 2020 година беше исто толку предвидлив колку и шокантен.

повеќе