УС Опен

Азаренка и Осака ќе играат во финале на УС Опен, нема нов грен слем трофеј за Вилијамс

Викторија Азаренка ја победи Серена Вилијамс и во финалето ќе игра против Науми Осака која беше подобра од американката Џенифер Брејди. 

Серена Вилијамс целеше на уште еден грен слем трофеј, но го положи оружјето во полуфиналето против Азаренка иако имаше фантастичен старт на мечот.
 
Вилијамс го доби првиот сет со убедливи 6-1, се чинеше дека е на прав пат до финале, но Азаренка се крена, ги доби следните два сета со по 6-3 и дојде до победата.
 
Наоми Осака во тајбрејк го доби првиот сет со домашната тенисерка Брејди, 7-1 беше во тајбрејкот.
 
Брејди со 6-3 победи во вториот сет и изедначи на 1-1, фаворитката Осака не дозволи изненадување, третиот решавачки сет го доби со 6-3 за победа и финале.

Државата Бугарија ги исцрта своите позиции, а државата Македонија не. Сега сме во финалната фаза – за овие прашања да зборуваат партиските водачи – Заев, Мицкоски, а поретко нивните статисти – пратениците и претседателот на Републиката.

повеќе

Во Македонија само 1% од младите професионално се занимаваат со спорт, 7% спортуваат аматерски, додека 42% спортуваат рекреативно или практикуваат физичка активност во вид на хоби и рекреација.

повеќе

Нашето законодавство дава поголема важност на едно парче хартија отколку на вистинската состојба на терен.

повеќе