Позната е причината за медицинското изземање

Адвокатите на Ѓоковиќ ги доставија доказите, тој бил заразен на 16. декември

На Новак Ѓоковиќ му било одобрено медицинско изземање од вакцинација бидејќи во декември бил позитивен на ковид-19. 

Австралиските власти најпрво му дадоа виза за влез во земјата на Новак Ѓоковиќ, а потоа се предомислија и решија да го вратат. Тој поднесе жалба откако му е укинаа визата и судот во понеделник треба да реши дали ќе ја прифати.
 
Адвокатите на Новак Ѓоковиќ во жалбата наведоа дека на српскиот тенисер му е одобрена привремена виза за престој во Австралија откако добил медицинско изземање од Тениската федерација на Австралија бидејќи неодамна бил заразен.
 
„Датумот на првиот позитивен тест бил на 16. декември“, пренесуваат српските медиуми.
 
Во документите се наведува дака 14 дена отогаш српскиот тенисер немал температури ниту било какви други симптоми.
 
На тој основ две независни стручни комисии дале зелено светло Новак Ѓоковиќ да добие медицинско изземање за влез во Австралија.
 
На 1. јануари му било потврдено на Ѓоковиќ дека може да патува во Австралија.
 
Но, откако стигна таму, австралиските власти му соопштија дека претходна инфекција не е доволен основ за добивање на медицинско изземање.
 
Судот во Австралија ќе го има последниот збор и во понеделник ќе се знае дали Ѓоковиќ ќе игра на Австралија опен или ќе се врати дома.

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе

Со фактот што Европа продолжува да плаќа милијарди долари за рускиот гас секој месец, таа и понатаму игра онака како што свири Кремљ, покажувајќи на тој начин дека е заробеник на сопственото задоволство.

повеќе

Грејната сезона заврши во месец април како и секоја година, но последнава беше со многу проблеми кои произлегоа од енергетската криза, од војната во Украина и генерално од светската економска криза.

повеќе