АТП Мастерс Рим

97. тенисер во светот добро го испоти Ѓоковиќ, Србинот со тешка победа се пласираше во полуфинале

Новак Ѓоковиќ извојуваше тешка победа над Копфер, го победи со 2-1 во сетови и се пласираше во полуфиналето на Мастерс турнирот во Рим. 

Ѓоковиќ добро го почна мечот, го доби првиот сет со 6-3, но вториот го загуби со 6-4. Во третиот решавачки сет, Ноле победи со 6-3 и се пласираше меѓу четирите најдобри.
 
Таму ќе игра против Руд кој со 2-1 (4-6, 6-3, 7-6) во сетови беше подобар од Беретини.
 

Во Македонија само 1% од младите професионално се занимаваат со спорт, 7% спортуваат аматерски, додека 42% спортуваат рекреативно или практикуваат физичка активност во вид на хоби и рекреација.

повеќе

Нашето законодавство дава поголема важност на едно парче хартија отколку на вистинската состојба на терен.

повеќе

Еве што знаат мнозинството Македонци и Бугари родени до 1980 година.

повеќе