Други спортови

Националната пливачка федерација информира дека Централниот регистар го потврдил изборот на Александар Филипчев за претседател. 

01 Мај 2021 - 15:03

Камару Усман го одбрани шампионскиот појас откако со моќен нокаут го победи Хорхе Масвидал во Флорида пред 15.000 гледачи. 

25 Април 2021 - 08:21

Македонските репрезентативци, членови на Карате клубот Макпетрол од Скопје, успешно го завршија и вториот дел од подготовките кои се зацртани со планот и програмата на клубот за учество на Светската премиер карате лига во Лисабон, Португалија и Европското сениорско првенство во Пореч, Хрватска.  

23 Април 2021 - 18:56

Македонската репрезентација во одбојка ќе врзе настап на три Европски првенства по ред бидејќи ја добивме организацијата на една од групите за ЕП 2023. 

23 Април 2021 - 13:28

Директорот на Агенцијата за млади и спорт, Наумче Мојсовски на денешната прес-конференција објави дека Владаата одлучила да додели финансиска помош за македонскиот спорт. 

23 Април 2021 - 13:03

Дуња Иванова и Љубиша Кондев се претставници на Велосипедскиот клуб Енерџи од Скопје, а подготовките за престојната трка „4 Острови” се под водство на Дејан Новковски – тренер по велосипедизам. Кондев е еден од првите македонци евидентиран на ранг листата на Интернационалниот сојуз за велосипедисзам (UCI) и тренер по велосипедизам со сертификат UCI Level 2, додека Дуња Иванова е актуелен државен првак во планински велосипедизам, како и во категориите друмско-ридски, хронометар и велокрос.

20 Април 2021 - 08:05

Макс Ферстапен дојде до првата победа оваа сезона во Формула 1 откако беше најбрз на трката за големата награда на Емилија Ромања на патеката Имола во Италија. 

18 Април 2021 - 17:20

Барселона синоќа го победи Атлетик Билбао со 4-0 и го освои Купот на Шпанија, по мечот голема беше радоста на фудбалерите, но поради пандемијата на ковид-19 немаше каде да се прослави. 

18 Април 2021 - 11:10

Денеска официјално стартуваше новата сезона во „Твинго купот" во организација „АКК Рено спорт" и тоа со интернационален предизвик за македонските возачи, на познатата патека „Хунгароринг" во Унгарија. Во конкуренција на 19 натпреварувачи од Словенија, Србија и Унгарија, македонските возачи демонстрираа квалитет и покажаа дека и покрај малото меѓународно искуство можат да бидат рамо до рамо со конкурентите.

17 Април 2021 - 20:49

По Ѓоковиќ, и Рафаел Надал е елиминиран од АТП турнирот во Монте Карло, подобар од него денеска беше Андреј Рубљев. 

16 Април 2021 - 21:37

Британецот Даниел Еванс имаше сензационална победа над Нова Ѓоковиќ со 2-0 во сетови, српскиот тениски ас го призна поразот. 

15 Април 2021 - 18:44

Твинго купот се враќа по пауза од една година поради пандемијата предизвикана од ковид-19 и тоа на повисоко натпреварувачко ниво FIA CEZ (FIA Central European Zone).

13 Април 2021 - 17:20

Македонија отпатува со шест репрезентативци, а се врати со два златни и два сребрени медали од меѓународниот турнир во граплинг „Еј-ди-си-си Србија 2021“. 

12 Април 2021 - 17:00

Во издание на „Бата прес“ излезе од печат книгата „Дописниот шах во Македонија“ од Љубомир Хаџи-Манев, шаховски ФИДЕ мајстор. Монографијата што сведочи за големите успеси на македонските дописни шахисти до осамостојувањето на државата е објавена со поддршка на Министерството за култура, како проект од национален интерес од областа на издавачката дејност за 2021 година.

08 Април 2021 - 12:11

На терените на Маврово, секоја година, традиционално се одржува Аматерскиот хуманитарен велеслалом (АХВМ). Оваа година поради пандемијата велеслаломот нема да се одржи, но Ресорт Маврово најавува дека ќе продолжи со хуманоста.

31 Март 2021 - 12:38

Во чест на Меѓународниот ден на трудот, вреди да се разгледа состојбата со работничките права во државата, да се направи краток осврт на изминатата година и да се согледа што може да се направи за да се насочат работите кон подобро.

повеќе

Таквиот вид на анахрон национал-романтизам, со речиси апологетски однос кон окупаторската политика на Бугарија во Втората светска војна, штетна е за хармонизација на односите на Балканот, пред сѐ на Бугарија со РСМ, но и со Србија.

повеќе

Некогаш да градиш на три континенти, а денес да не ја градиш сопствената држава.

повеќе