Други спортови

Косово освои уште еден златен медал на Олимпијадата, овој пат најдобра во својата категорија беше џудистката Нора Ѓакова.

26 Јули 2021 - 14:48

13-годишната Јапонка, Момиџи Нишија освои злато во скејтбординг и стана најмладата олимписка шампионка.

26 Јули 2021 - 12:00

Новак Ѓоковиќ без проблеми ја помина и втората пречка на Олимписките игри и се пласира во осминафналето, во два сета славеше против Штурф.

26 Јули 2021 - 11:45

Македонскиот олимписки комитет (МОК) се правда дека трошоците за патувањето на семејствата на челниците на МОК и АМС ги плаќа Интернационалниот олимписки комитет (ИОК).

26 Јули 2021 - 10:19

На социјалните мрежи се појави документ кој покажува дека дел од челниците на Македонскиот олимписки комитет (МОК) и Агенцијата за млади и спорт (АМС) ги пријавиле своите семејства како дел од олимписката делегација која треба да биде во Токио.

25 Јули 2021 - 21:16

14 годишниот Уго Милан го загуби животот по страшен судар во Арагон на трка од Европскиот куп на таленти, младото момче им подлегна на повредите во болница.

25 Јули 2021 - 19:42

Со фантастичен сет-ап и подготвеност од страна на организацијата АКК Рено спорт Скопје заедно со Лема рејсинг денес се одржа втората трка на тркачката патека во Гробник, Хрватска. Првото место на подиумот му припадна на  Давид Малинковски со тајминг од 02:02.460, второто место на Владимир Тренески со 02:02.442, додека пак трет пласман – Марко Блажевски со 02:05.152.

25 Јули 2021 - 18:54

Јапонските брат и сестра близнаци, џудистите Хифуми Абе и Ута Абе во ист ден на својата земја им донесоа златни медали на Олимпијадата.

25 Јули 2021 - 14:07

Австралиската женска штафета на 4х100 метри слободно дојде до златото со поставување на нов светски рекорд.

25 Јули 2021 - 10:19

Женскиот рекет број еден во моментов, Ешли Барти загуби уште во првото коло на Олимписките игри, беше поразена од шпанската тенисерка, Сара Сорибес.

25 Јули 2021 - 09:30

Македонската џудистка, Арбреша Реџепи по само една рунда го заврши настапот на Олимписките игри.

25 Јули 2021 - 08:52

Во конкуренција на 32 возачи, седум македонски  натпреварувачи на Твинго куп (Twingo CUP) имаа фантастичен настап на тркачката патека во Гробник, Хрватска.

24 Јули 2021 - 18:57

Во првиот ден на Олимписките игри, Србија се закити со два медали, вториот го освои таеквондистката Тијана Богдановиќ.

24 Јули 2021 - 15:01

Џудистката Дистрија Красниќи освои златен медал за Косово на Летните олимписки игри во Токио.

24 Јули 2021 - 14:39

Македонскиот пливач, Филип Деркоски имаше свое најдобро време, но тоа не беше доволно ниту да го избегне последното место во дисциплината 400 метри слободно.

24 Јули 2021 - 13:52

„Сакајќи ја Америка и должејќи ѝ ја првата верност нејзе, ние ќе бидеме безвредни синови и ќерки на Америка ако немаме љубов во нашите срца за почвата што нè хранеше во нашето детство, за јазикот што го зборуваме и што го немаме заборавено...“

Овде нема такво нешто. Има некои чинители што се занимаваат со испишување црвени линии. Не им значи ништо фактот што токму под ова гесло е овозможен најдолготрајниот мир на европскиот континент.

Србија продолжува да го негира минатото, при што нејзините политички елити ја користат резолуцијата за да ѝ се спротивстават на Црна Гора и истовремено се надеваат дека овој потег ќе им донесе поголема популарност дома.