Оффенсив

Вака треба да звучи една стара македонска народна патриотска песна.

07 Ноември 2019 - 23:41

Целиот процес има четири чекори (последниот нормално ауто-тјун) кои не бараат многу повеќе потези од тоа. Најкомплицираниот чекор веројатно е текстот, ама па тој одамна не е ни приближно важен во овој жанр.

07 Ноември 2019 - 17:19

Наспроти оние што на Јутјуб пробуваат на тинејџери и малку помалите да им продадат мед и млеко луксузен живот, коли од неброени пари и Ајфони од 1.000 евра, стои една идентично голема група ударнички јутјубери, јутјубери кои имаат работа. Терајќи идентично „влогирање“ како и популарните, темата на овие јутјубери е нивната секојдневна работа, пример чистење плочки и теписи со машини, одзатнување одвод на езеро или водење на сопствено хемиско чистење.

07 Ноември 2019 - 15:54

Можете да нарачате и купите подвижна патека за одење/трчање по дома, ама се скапи. Можете да одите во теретана па таму да шпартете во место, ама па се нема време. Ако имате зејтин и плочки, не очајувајте.

07 Ноември 2019 - 14:28

Правиме споредба со некогашнииот вирален хит „Кен ли“ затоа што ова е толку појако испеано, што не може ни наслов да извадиш од песната. Макар секоја ноќ ги сонувале оние хорор веѓи или оној ауто-лак на устата, кој не ја научи напамет песнава, вака по ново, еве на!

07 Ноември 2019 - 13:26

Се вртам кон останатите обескартени кои како со стрела прободени спуштаат поглед, стандарна глетка за нашиот менталитет. Кај нас стана пракса да си тотално океј кога ништо не е океј, ама пак јас океј сум дека мене тоа не ми е океј.

07 Ноември 2019 - 09:34

Во една ТВ прилика, градоначалничката неприлика Петре Шилегов бомбастично праша „Дали знаете дека ова наше Скопје 20 години не е измиено?“ И дека сега тој и неговите ќе фатат и ќе го измијат. По којзнае колку време, деновиве во Скопје паѓа дожд и одма ти станува јасно колку го имаат измиено.

07 Ноември 2019 - 09:33

Ќе дојдеш на работа, делумно свеж и речиси одморен, со идеја дека има да го фатиш сајтот и да го забревташ како парна локомотива. И после ќе видиш дека Адо ти пуштил порака „Што да ти кажам уредниче?“ и линк со песна. И од сите идеи кои си ги имал за работа, ќе успееш да ставиш бар еден поштен наслов.

06 Ноември 2019 - 11:27

Неук, невнимателен или недоветен водител на српска телевизија прави кардинална грешка во својата кариера. Во емисија ја вика Ведрана Рудан. Вака брутално Џокер не го уби Де Ниро во филмот.

06 Ноември 2019 - 10:32

На прекрасен гевгелиски, дечкото фаќа неколку добри поенти во својот предизборен говор. Не ми е криво што немам што да ви дадам, криво ми е што немам што да ви земам.

05 Ноември 2019 - 15:04

Не знаеме кој е малиов, ама е прејак. Слушајте, учете и памтите. 

05 Ноември 2019 - 14:28

Па вонземјани да ги киднапираа сите до еден, немаше целата база да изгледа вака „замрзната во време“.

05 Ноември 2019 - 13:18

20 години по враќањето од робија по Илинденското востание, прилепчанецот Георги Ачков, еден од 323-та Македонци отерани на робија во Дијар-Бекир, собрал сила да се потсети на ужасите што ги преживеал во 1903-1904 година кога на пат до затворот во Мала Азија биле убиени или умреле од мачење половина од Македонците осудени на сто и една година. Негово сведоштво денес се чува во збирката ретки книги во НУБ „Свети Климент Охридски“ во Скопје.

05 Ноември 2019 - 11:45

Во очигледен пример на неефикасност и колапс на државата, на холандските власти во последен момент им текнува дека треба да поправат еден дел од патната инфраструктура во Амстердам (6 автомобилски ленти, две помошни и пруга), па целата работа ја завршуваат на брзање во рок од 3 и нешто денови. И сега ние со кој образ да му го пуштиме видеово на кратерот кај нас на улица со кој заедно старееме цело ова време? Одвратни Холанѓани.

05 Ноември 2019 - 10:40

Да беше ова поштена држава, пари ќе намлатевме од рубриката „Богати и славни.“ Во Њујорк плаќаат за да се ловат возила кои непотребно работат во место. Стариов пријавил 120 случаи, добил 9.000 долари во кеш.

04 Ноември 2019 - 15:04

Поентата на глобализмот е максимално економско вмрежување во десетици економски сојузи на секоја држава.

повеќе

Социјалниот маркетинг веднаш би можел ефективно да придонесе во напорите против нееколошкото однесување во нашата земја.

повеќе

Античкиот грчки филозоф Хераклитус, кој живеел пред Сократ, Платон и Аристотел, е авторот на често користената поговорка „панта реи“ (Panta rei), односно, во превод, поедноставено: ,„сѐ тече, сѐ се менува, ништо не останува исто, нема апсолутна вистина и единствена реалност е повеќегодишно движење“.

повеќе