Оффенсив

Трамп во Лондон меѓудругото беше дочекан и со балон „бебе Трамп“, кој освен што беше разочарување во однос на ветената големина и тоа како изгледа во реалност, како што ќе напише имамот Тавиди, и не зборува многу за луѓето што го „летаа“ балонот.

16 Јули 2018 - 11:08

И пак како герила комичар, и пак заинтересиран за американското секојдневие, само овој пат наместо еден Коен глуми серија карактери: од крајно-либералната Др. Нира Каин-Ен’Дегочело „цисџендер бел хетеросексуален маж, за што се извинува“, до Еран Морад набилдан израелски лудак по оружје кој сака да ја натера Америка да ги вооружи своите основци. Серијата е на Шоутајм и снимана е во изминатата година и нешто, има седум епизоди, а првата беше емитувана на 15-ти јули.

16 Јули 2018 - 10:23

Кражбата се случува во работно време, во продавница полна луѓе, без никакво оружје. Однесени се лаптопи и смартфони во вредност од 27.000 долари, кои ако во рок од 5 минути по кражбата не се комплетно блокирани, тогаш се оставени да работат само за полицијата да може да стигне до новите газди.

14 Јули 2018 - 13:58

Колку треба да ги спуштиш критериуми на она што го пишуваш за да те разберат "широките народни маси"? Еве, не мора да те разберат, ама барем да не се летаат како ТИЕ НАШЛЕ НЕШТО ГЛУПО! Показна вежба од нашиот ФБ: пред неколку дена објавуваме фотка од Џегер како гледа фудбал на Светско. 

14 Јули 2018 - 13:38

Не мора да си на бетоно (дека шо секое сабајле кршам лешници), доволно е да си на троседо дома и за помалце од 12 саати напраеш скоро 7000 прегледи со кур-ташак десет стиха за сиромашната истина... Те у такво паја-патак време живееме... А не е убаво, луѓе Rondo 100's пушат!

14 Јули 2018 - 12:36

Кога на Мике Сакасегева животот му дал лимон, наместо да си направи лимонада тој направил видео од тоа како лимонот се тркала покрај ивичник од тротоар. Класичен вирален импулс: почнуваш да го гледаш клипот од што не веруваш дека тој се сведува на нешто толку глупо а по некое време почнуваш да навиваш за лимонот и се прашуваш до каде ли ќе стигне. И така, видеоото од лимонот кој се тркала, во втората деценија од 21-от век,  за кратко време го одгледаa преку 2 милиона луѓе.

14 Јули 2018 - 12:30

Упорноста секогаш е врлина кога не е на штета на некој друг и на околината. И стварно човеков изгледа вежба за нешто и сигурно е на нешто, ама пак ќе повториме, има и полесни (и поефикасни) начини за перење кола.

12 Јули 2018 - 10:00

Противпожарна станица во Загреб за време на четвртина финалето меѓу Хрватска и Русија. Пожарникари пред телевизор, а на терен се изведуваат пенали. Русинот Кузјаев само што даде гол и резултатот е 3:3. На ред е Ракитиќ кој треба да го изведе последниот пенал на натпреварот за Хрватска. Во станицата ѕвони аларм за пожар.

12 Јули 2018 - 09:30

Тоа што се случува во бекстејџ на Формула 1, за сите учесници во „циркусот“ да стигнат на време и да функционираат, е идентично фасцинантно како  науката и технолошките достигнувања на самите болиди. Пример како целиот екипаж, тони опрема, болиди и сè до последна ситница да стигне од Бахреин до Кина за помалку од една недела? Просто, пакувањето во Бахреин почнува пред воопшто да почне трката во Бахреин.

11 Јули 2018 - 13:29

Уште непочнат работниот дел од состанокот, во она уводно парче во кое новинарските екипи имаат пар минути да фатат фотографии и видео снимки додека главните играчи главно разменуваат куротазни погледи и пораки, Трамп реши на Столтенберг јавно да му плесне пар факти за тоа кој е под руско влијание.

11 Јули 2018 - 11:08

Па целата таа криминална приватизација, војната 2001-ва, отсуството на елементарна култура и емпатија, нефукционирање на институциите, вработување на роднини и швалерки, масовната умирачка на козите на комшиите, неплаќањето куќен совет, окупацијата на тротоарите од несовесни возачи и кафанџии... сето тоа било САМО поради името ???

11 Јули 2018 - 10:45

Мае Буа Чаичеун е одгледувач на ориз од Тајланд. Не е некој голем земјопоседник туку има оризови полиња доволно колку „да се пројде,“ кои се наоѓаат во близина на пештерата во која беа заглавени децата. Таа исто таа е една од локалните жени што од почетокот на операцијата за спасување се пријавува како волонтерка и работи како готвач во кампот.

11 Јули 2018 - 09:48

Нам ни е јасно дека со невлегувањето во НАТО победуваат грчката, српската и бугарската страна, кои не сакаат никаков прогрес на македонската нација, но сепак влегувањето во каква било меѓународна организација треба да биде со КРЕНАТА ГЛАВА а не НАПУПЕН ЗАДНИК.

10 Јули 2018 - 15:46

Пред сами да се повикате и да си ја дадете улогата да ја образувате рајата што се тоа навивачи, колку се опасни, бедни и штетни, отидете барем еднаш на некој натпревар. Видете од прва рака за каква супкултура станува збор.

10 Јули 2018 - 13:37

82 годишниот Мафасуми Нагасаки цели 29 години поминал во мир и разбирање со самиот себе на пуст јапонски остров. Она по кое мечтаат многу урбани луѓе, само што не може да пројдат две минути а да не ѕирнат во телефон и ги фаќа егзистенцијална паника ако батеријата им е при крај.

10 Јули 2018 - 09:44

Плукајќи врз музикантите, незнаејќи одработувате за други интереси поведени од разбирливата емотивна нетрпеливост која ја прават криминалците од двете страни.

повеќе

Каков и да биде резултатот од предвидениот референдум за името во септември или во октомври, тој не дава гаранција за обезбедување двотретинско мнозинство во Собранието за промена на Уставот.

повеќе

Тесла преку проектот Варденклиф покажал дека енергетските ресурси се неограничени.

повеќе