Пире од компири и печени пиперки
1349305085
Приготвување:

Излупете ги, исечете ги компирите на коцки и сварете ги.

Во тава стопете го путерот на средна температура.

Додајте го лукот и динстајте две минути. Намалете ја температурата.

Пасирајте ги во блендер сварените компири, печените црвени пиперки, млекото (или супата од коцка) и мајчината душица додека да станат кремасти. Ако смесата ви се чини густа, додајте уште малку млеко или супа.

Зачинете по вкус, а потоа уште еднаш промешајте ги состојките. Послужете.

Состојки:

6 средно големи компири

2 лажици путер

2 чешниња лук, здробени

2-3 црвени кисели печени пиперки од тегла, исцедени

200 мл млеко или зеленчукова супа од коцка

4 гранчиња свежа мајчина душица (или 1 лажичка сува)

сол и црн пипер по вкус