Македонија

Останато од Македонија

Меѓународните експерти што ќе бидат побарани од Европската комисија за истрага на судски случаи, што било едно од барањата на Алтернатива за да влезе во Владата, нема да ги поништуваат донесените пресуди, туку ќе дадат свои мислења кај нашите институции, рече Зоран Заев одговарајќи на новинарски прашања.

05 Декември 2021 - 16:11

Одлуката за замрзнување на цените на основните прехранбени продукти ја донесовме со цел да нема поголемо влијание во делот на трошоците што граѓаните ги имаат, особено во време на енергетска криза, имајќи предвид дека цените на електричната енергија можат да влијаат директно и индиректно во зголемување на цените и на производството и на трговијата, било тоа да е трговија на мало или на големо, изјави министерот за економија, Крешник Бектеши на денешната прес-конференција.

05 Декември 2021 - 16:05

Венко Филипче нема повеќе да раководи со Министерството за здравство. Алтернатива ги доби министерствата за здравство и информатичка технологија. Министрите ќе стапат на должност во Владата што ќе ја формира новиот мандатар, а тој ќе биде новиот лидер на СДСМ. Венко Филипче си заминува од Министерството за здравство, а најверојатен негов наследник ќе биде Беким Сали, кој е генерален секретар на Алтернатива и беше кандидат за градоначалник на Чаир на локалните избори.

05 Декември 2021 - 15:18

Се моли министерот за правда да објасни како тоа ќе има меѓународни истраги за пресудени предмети?! Ова е фејсбук-постот на професорот по кривично право Гордан Калајџиев по договорот меѓу премиерот Зоран Заев и Африм Гаши, претседателот на Алтернатива да има меѓународна истрага за неколку завршени судски случаи за кои двајцата оцениле дека „има политичка импликација“.

05 Декември 2021 - 15:17

Моето останување во овој дополнителен период е заради обезбедување на парламетнарно мнозинство и еве мислам дека денеска оваа работа ја завршувам, истакна денеска премиерот Зоран Заев на заедничката прес-конференција со лидерот на Алтернатива, Африм Гаши.

05 Декември 2021 - 14:41

Во последните 24 часа, регистрирани се 276 нови позитивни случаи на ковид-19 од направени 2.720 тестирања, пријавени се вкупно 10 починати лица, пет во изминатото деноноќие и пет преку системот „Мој Термин“, како и 249 оздравени пациенти, информира Министерството за здравство, согласно податоците од Институтот за јавно здравје.

05 Декември 2021 - 14:36

СДСМ и Фондот за иновации поддржуваат проекти од типот – рецепта за пица пинса романа во вредност од 2,4 милиони денари, на еден од најблиските луѓе на Зоран Заев од Струмица, Миле Милановиќ, најголем промотор на Заев и дел од претходното раководство на СДСМ во Струмица. Додека тоа се прави, најголем дел од граѓаните на крајот од месецот остануваат без пари, изјави денеска Димче Арсовски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ.

05 Декември 2021 - 13:26

Премиерот Зоран Заев на денешната прес-конференција соопшти дека постигнале договор со Алтернатива која го добива Министерството за здравство, Министерството за информатичко општество, заменичките места во образование и култура, како и МЕПСО, ФЗО, Транспорт и железници, Клинички центар Тетово.

05 Декември 2021 - 13:21

Коморскиот инвестициски форум од 6-те земји на Западен Балкан (КИФ ЗБ6) организираше заедничко претставување на 30 мали и средни компании (МСП) од шесте земји на Западен Балкан (ЗБ6) на Меѓународниот саем во Тирана. Претседателот на Стопанската комора и копретседател на Коморскиот инвестициски форум Бранко Азески во придружба на потпретседателката на Комората Елена Милевска Штрбевска, учествуваа на меѓународниот саем во Тирана на кој на заеднички штанд во организација на КИФ учествуваше 31 компанија од шестте земји од Западен Балкан.

05 Декември 2021 - 12:06

Вчера на автопатот Скопје-Тетово, жителите на Грчец протестираа поради дефекти на мрежата за дистрибиција на електрична енергија. Со реакција се јавија од ЕВН. Од таму велат дека Електродистрибуција постојано во текот на многу години значително инвестираше и се обидува да направи реконструкција на мрежата во Грчец, но екипите секогаш наидуваат на навреди и закани по живот, како и закани за предизвикување материјална штета од страна на жителите.

05 Декември 2021 - 10:15

Освен тоа што муралите се моќно средство за комуникација, тие можат да бидат и предмет на манипулации, па и пропаганда, подигање тензии и продлабочување на недоразбирањата во БиХ.

повеќе

Процесот на донесување на буџетот ме потсетува на една изрека на поранешниот државен секретар на трезорот на САД, Џејкоб Лу (Jacob Lew) кој вели дека „Буџетот не е само колекција на бројки, туку израз на нашите вредности и аспирации“.

повеќе

Конески со голема дарба и со рационална мисла, создаде комуникативна поезија, создаде за македонските генерации образец на читлива литература.

повеќе