Македонија

Останато од Македонија

Владата вчера го одобри предлог-проектот за стратешка инвестиција во ски-центарот Попова Шапка. Министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини вели дека има сериозен понудувач за развој на ски - центарот Попова Шапка - компанија од Јужен Тирол, „Техно алпин". Компанијата има 2.400 клиенти во 55 земји, главно скијачки-центри. Во Италија таа управува со над 1.200 километри патеки во 12 скијачки области на Доломитските Алпи. Ко-сопственикот и извршен директор на „ТехноАлпин“, Ерих Гумерер, е сопственик на фирмата „Витоша–ски“, која сега го развива и скијачкиот центар на планината Витоша кај Софија.

26 Ноември 2022 - 09:26

Народната банка (НБРМ) ги усвои подзаконските акти кои овозможуваат ефикасна примена на новините во платежната сфера, соопштија од банката. Особено значајна новина за потрошувачите, велат од банката, ќе биде олеснетото споредување на надоместоците за услугите поврзани со платежната сметка. За оваа цел, Народната банка ќе објави листа на 11 најрепрезентативни услуги поврзани со платежна сметка кои потрошувачите најчесто ги користат.

26 Ноември 2022 - 09:22

Магацините и халите на штипските текстилни конфекции се затрупани со текстилен отпад. Материјалот кој останува по шиењето на готовите текстилни производи се складира и мора да помине низ посебна процедура, за да се транспортира на градската депонија „Трештена скала". Кирил Нашков, претставник на штипските текстилни конфекции во текстилниот кластер за МИА вели дека токму тој отпад е неубава слика пред странските партнери, кога ги посетуваат фабричките погони, за склучување нови договори.

26 Ноември 2022 - 08:32

Денеска на Клиниката за дигестивна хирургија, беше направена првата трансплантација на црн дроб од починат донор, прва во историјата на македонското здравство.

25 Ноември 2022 - 22:09

Рекордни 17 возила за одржување на хигиена во урбани средини, неделава излегоа од погоните на Брако и се испорачани кон метрополите во пет европски земји.

25 Ноември 2022 - 19:34

Министерството за надворешни работи, исто како што и претходно реагираше, и овој пат ги осудува иредентистичките изјави кои содржат и територијални претензии кон Република Македонија изкажани јавно и повеќе пати од страна на бугарскиот пратеник и лидер на политичка партија, Преродба, Костадин Костадинов.

25 Ноември 2022 - 17:42

Потпис за да полага правосуден испит ставил тогашниот министер за правда, велат за МКД.мк од министерството за правда откако Комисијата за спречување на корупцијата (ДКСК) на вчерашната седница соопшти дека не може да отвори предмет за синот на претседателот на Собранието, Талат Џафери затоа што во министерството за првада ги нема документите од кои може да се утврди како Барлет Џафери полагал правосуден испит пред да дипломира правен факултет. Од таму велат дека материјалот кој се чува една година е веќе поништен.

25 Ноември 2022 - 15:28

Академски сенат на Универзитетскиот колеџ „Ќириази" од Тирана на денешната свеченост по повод 100 години од повторното основање, на претседателот на Собранието на Македонија Талат Џафери му ја додели титулата почесен доктор -  „Doctor Honoris Causa" за „придонес во официјализирањето на албанскиот јазик, за слободата и правата на Албанците во Македонија, за мудроста и високи интелектуални достигнувања“.

25 Ноември 2022 - 14:48

Сашо Мијалков, поранешниот шеф на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК) сега има 8 години помалку во папката со неправосилни затворски казни. Од вкупно 21 година и 3 месеци затвор од првостепените пресуди, сега му остануваат 13 години и 3 месеци. Апелацискиот суд Скопје одлучи дека треба да ја укине пресудата за „Трезор" со која Мијалков беше осуден за казна затвор од 8 години, а која се однесува на злоупотреба на средства од Буџетот на државата за набавка на електронско-комуникациска опрема за потребите на Петтата управа при УБК и обука за нејзино користење од фирма од Велика Британија. 

25 Ноември 2022 - 14:23

Процентот за здравствено осигурување со години наназад е намален и споредено со соседните земји е многу поголем, иако платите во овие држави се повисоки од оние кај нас, со што во овој дел ние се наоѓаме на дното, истакна заменик министерот за здравство Владимир Рендевски на денешната конференција насловена „Подобрување на пристапот до лекови за сите".

25 Ноември 2022 - 14:07

Предложеното законско решение се фокусира на аудиовизуелниот/радиодифузниот сектор, игнорирајќи ги последниве две децении на развој на дигиталниот домен и на интернет, со сите негови позитивни и негативни страни.

повеќе

Според последното истражување на организацијата ПИНА, базирано врз анкети направени со 103 новинарки, 24,1% од новинарките добиле закани за физичко насилство, а 19,5% и закани по животот.

повеќе