Македонија

Останато од Македонија

Адора инженеринг вчера на Македонска берза преку блок трансакција купила 48.837 обични акции на Комерцијална банка со што градежната компанија на Ванчо Чифлиганец сега е сопственик на 14,9 проценти од акциите на најголемата и најмоќната банка во земјава.

19 Јуни 2021 - 10:10

Во Македонија под режимот на мафијата на Заев, граѓани од прв и втор ред има и дури и во издавањето на пасоши. И тоа во прв ред се криминалците блиски до Заев, дури и странските, а во втор ред се сите останати граѓани на Македонија. Заев и Оливер Спасовски им дадоа пасоши  на озлогласени и најбарани светски криминалци, но не им даваат на македонските граѓани, се вели во денешното соопштение на ВМРО-ДПМНЕ.

19 Јуни 2021 - 09:31

Од денеска во Грција може да се влезе и со негативен антигенски рапид (брз) тест направен 48 часа пред пристигнувањето, а и возраста за задолжителен тест за децата е зголемена од 6 на 12 години. Засега, за патување во Албанија и Црна Гора на граничните премини не се бараат посебни документи, а црногорските власти дури најавија дека целосно на државен трошок ќе биде покриено и болничкото лекување доколку некој турист заболи од ковид-19. За патување во Турција потребен е негативен ПЦР тест или сертификат за завршена имунизација со вакцина.

19 Јуни 2021 - 08:54

Македонското Министерство за надворешни работи ги известува сите држави во светот дека важноста на македонските пасоши со поминат рок, поради проблемите што ги предизвика пандемијата, се продолжува до 31 декември годинава. Министерството за внатрешни работи потсетува дека одлуката стапува на сила на 1 јули годинава, и дека таа се однесува за пасошите на кои рокот на важност им истекол по 31 јули минатата година. ВМРО-ДПМНЕ се сомнева дека граѓаните со такви пасоши можат да станат граѓани од втор ред во светот и да бидат изложени на непријатности.

19 Јуни 2021 - 08:39

Од утрово е зголемена фреквенцијата на возила за влез во Србија, најголемиот број од нив патуваат заради ревакцинација со вакцината Астразенека. Ревакцинацијата со вакцината на овој производител се врши три месеци по првата доза, која тие ја примија во текот на првата акција  на српските власти за бесплатна имунизација на граѓани од регионот. Станува збор претежно за лица помлади од 60 години, на кои според македонските здравствени протоколи, од безбедносни причини, не им се дава вакцина Астразенека. Во Србија патуваат и граѓани кои очекуваат бесплатна прва вакцина против ковид-19.

19 Јуни 2021 - 08:26

Зголемената еколошката такса за горивата негативно ќе влијаат на стандардот на граѓаните. На светската берза расте цената на суровата нафта, а на домашен терен се зголемува еколошката такса од 3,5 денари за литар гориво. Во моменти кога граѓаните и стопанството се уште не се опоравиле од кризата предизвикана од пандемијата, стандардот на граѓаните дополнително ќе биде оптоварен, велат економистите.

19 Јуни 2021 - 08:14

Активни со ковид-19 се 416 случаи во државава, од кои 158 се во Скопје. Според вчера објавените податоци на Институтот за јавно здравје, од направени 3.680 тестирања регистрирани се 19 нови случаи со ковид-19, двајца починати и 14 оздравени пациенти.

19 Јуни 2021 - 07:54

Maкедонскиот претседател Стево Пендаровски, во рамки на работната посета на Република Турција, денеска во Истанбул ќе се сретне со неговата сесветост Вартоломеј, архиепископ цариградски – Нов Рим и вселенски патријарх, соопшти Кабинетот на претседателот.

19 Јуни 2021 - 07:42

Времето во Македонија претпладне ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, а локално процесите ќе бидат поинтензивни. УВ индексот ќе биде 7, информира Управата за хидрометеоролошки работи.

19 Јуни 2021 - 07:37

Професорите кои деновиве протестираа со барање министерката за образование да го разреши директорот на Средното уметничко училиште денеска не дојдоа на приемниот испит на нови ученици, со образложение дека е незаконски на празник да се принудуваат да одат на работа. Директорот формираше заменска комисија. Учениците - кандидати за упис во училиштето се загрижени. 

18 Јуни 2021 - 20:46

Законот за високо образование јасно и прецизно ја пропишува постапката за избор во наставно-научни и соработнички звања на високообразовните институции во нашата држава-Македонија.

повеќе

На три месеци пред избори, Владата носи закони и уредби со катастрофални последици по граѓаните, што е просто неверојатно.

повеќе

ДУИ, која по конфликтот го вееше албанското црвено - црно знаме, потоа синото, на следните избори ќе го вее зеленото.

повеќе