Истрагата продолжува

Зоран Азманов и Агапи Дика денес на распит за „Рекет“

Зоран Азманов и Агапи Дика денеска во Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција треба да дадат исказ во врска со истрагата за случајот „Рекет". Претседателката на собранието на Меѓународниот сојуз на Бојан Јовановски, Агапи Дика утрово околу 10 часот дојде во Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција. 

Во случајот „Рекет" засега осомничени се Бојан Јовановски, Зоран Милевски Кичеец и Катица Јанева.

Минатиот период во свои искази дадоа бизнисменот Силјан Мицевски, пријателката на Боки 13 Лила Филиповска и пратениците Фросина Ременски и Александар Кирацовски.

Јавните медиумски сервиси треба да бидат столб на демократските општества и примарен извор на информации за сите граѓани.

повеќе

Отповикот или импичментот на претседателот Доналд Трамп од страна на Претставничкиот дом покажува дека членовите на Конгресот на САД прво се партијци, а потоа Американци.

повеќе

Најпрво, важно е да се напомене дека поседувањето на оф-шор компанија не е нелегално само по себе. Во суштина оф-шор земјите нудат низа поволности како што се исклучително поволни стапки на данок. Всушност, некои од нив имаат нула стапка на данок. 

повеќе