Земјотрес почувствуван во Македонија, епицентарот во Ростуше

Земјотрес со Рихтерова магнитуда од 3.0 бил почуствуван синоќа 43 минути по полноќ, а неговиот епицентар бил во тетовското подрачје.

Како што информираат од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, епицентарот на земјотресот се наоѓа 71 километар југозападно од Скопје во Ростушe, а потекнува од епицентралното подрачје Тетово-Гостивар.

Земјотресот бил почувствуван од населението во југозападните делови со интензитет од 3-4 степени според Европската макросеизмичка скала.

Постојат различни фактори кои влијаат на нивото на ризик кога станува збор за перење пари. Тоа може да биде од клиенти, региони, производи или ризик од финансиски инструменти. Разбирањето на овие ризици, како и факторите што придонесуваат, им овозможува на надлежните органи многу поефикасно да се заштитат од перење пари поврзано со корупција.

повеќе

Ако идниот премиер биде македонски Албанец и ако успее сите граѓани на Македонија да се поклонуваат под едно знаме, тогаш – зошто да не!

повеќе

Стана премногу вообичаено да се слушнат повици за брза и сериозна одмазда како одговор на недокажани престапи на говорот и мислата, велат Ноам Чомски, Џ.К. Роулинг и 150 други интелектуалци во отворено писмо до јавноста.

повеќе