Премиерот со поддршка за предлогот на претседателот

Заев смета дека можеби местото за лидерска е кај шефот на државата

Во врска со изјавата на претседателот Стево Пендаровски дека местото за лидерска средба е кај шефот на државата, премиерот, Зоран Заев денес на прес-конференција одговарајќи на новинарско прашање рече дека ако и другите лидери се согласат, местото на средбата може да биде и претседателската вила на Водно. 

„На било кое место за мене е прифатлива лидерска средба.Можеби и таму ни е местото, секое прашање кое е од стратешки интерес за државата, мора да се реши. Може да сме различни, но треба да ги исполнуваме интересите на граѓаните. Ако на поканата на претседателот Пендаросвки се одзват и другите лидери, ќе прифатам и јас", одговори Заев.

Сега, кога нашата држава ја предводат анационални лидери, кога супериорната бугарска власт смрди од агресивен национализам, ќе биде тешко да се изгради цврсто пријателство.

повеќе

Иако Буџетот 2020 е популистички, сепак со цврстите ставови за отфрлање на субвенциите за возила и за промена на даночната политика на СДСМ, како и во идејата за понатамошно отворање на Министерството за финансии се наѕира дека Ангеловска знае што прави.

повеќе

Да се стави точка на великобугарскиот шовинизам е насловот позајмен од едно писмо напишано во јули 1946 година од Илинденската организација до Владата на слободна Македонија.

повеќе