За велигденските празници сончево и топло

За велигденските празници времето ќе биде сончево и топло со значителен пораст на дневната температура. Од четврток температурите ќе бидат во пораст. Така, минималните температури ќе достигнат до 9 степени, а максималните до 27 степени. Најтопло ќе биде во сабота кога дневната температура ќе го достигне 27-тиот степен.

Синоптичарите уште за утре најавуваат променливо време со засилен северен ветер што ќе предизвика пад на дневната температура. Веќе од четврток ќе има промена на времето кон потопло. 

Постојат различни фактори кои влијаат на нивото на ризик кога станува збор за перење пари. Тоа може да биде од клиенти, региони, производи или ризик од финансиски инструменти. Разбирањето на овие ризици, како и факторите што придонесуваат, им овозможува на надлежните органи многу поефикасно да се заштитат од перење пари поврзано со корупција.

повеќе

Ако идниот премиер биде македонски Албанец и ако успее сите граѓани на Македонија да се поклонуваат под едно знаме, тогаш – зошто да не!

повеќе

Стана премногу вообичаено да се слушнат повици за брза и сериозна одмазда како одговор на недокажани престапи на говорот и мислата, велат Ноам Чомски, Џ.К. Роулинг и 150 други интелектуалци во отворено писмо до јавноста.

повеќе