Полициска ноќна контрола

За 6 часа полицијата казни 214 пијани возачи, на 193 им ја зема возачката

За само 6 часа ноќеска полицијата фати 214 возачи кои возеле под дејство на алкохол. Пијаните возачи била исклучени од сообраќај и казнети, а на 193 од нив им биле одземени возачките дозволи.

Најмногу возачи кои управувале возила под дејство на алкохол биле фатени на територијата на СВР Скопје, вкупно 46, СВР Битола 31, СВР Струмица  27, на подрачјето на СВР Куманово  26, на СВР Тетово 20, на СВР Велес 19, СВР Штип  17,  СВР Охрид 12, а 16 биле откриени од страна на Мобилната единица за безбедност на сообраќајот на патиштата.

Откриени се и 147 останати прекршоци за што се изречени соодветни казни, соопштуваат од МВР. 

Оваа парафраза на големиот Иво Андриќ, нобеловец и водечко книжевно име на Балканот, за малку ќе го погодеше лично него.

повеќе

Десензитивизацијата на Американците кон вртоглаво зголемениот број на жртви во пандемијата ја оправдува познатата опсервација на Јосеф Сталин: „Една смрт е трагедија; еден милион е статистика “. 

повеќе

Практичната имплементација на владината стратегија „едно општество за сите“, која на хартија има добри намери, е засенета од неуспешната борба против корупцијата и организираниот криминал.

повеќе