Жежок и опасен викенд

Во понеделник и во вторник дури до + 42 степени и УВ 10

Многу топло време не очекува и во текот на викендот, со утрински температури до 23 степени Целзиусови, а максималните дневни температури ќе достигнат до 30 односно до 40 степени. УВ индексот ќе изнесува 9.

 

Неподносливо топло ќе биде во понеделник и во вторник кога ќе бидат измерени највисоки температури досега - од 32 до 42 степени и УВ индекс 10. Топлото ќе почне уште наутро кога температурите ќе се движат од 16 до 24 Целзиусови степени.

Во вторник, попладне, можни се  врнежи од дожд и грмотевици, а на некои места ќе има невреме со град и засилен ветер. Посвежо се очекува да биде дури од среда.

 

Одлуките донесени од поранешната власт, како што се докажа, беа лоши.

повеќе

Сѐ поочигледно е дека наместо Заев да направи чистка и да замети, граѓаните ќе го изметат него и СДСМ.

повеќе

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе