Жежок и опасен викенд

Во понеделник и во вторник дури до + 42 степени и УВ 10

Многу топло време не очекува и во текот на викендот, со утрински температури до 23 степени Целзиусови, а максималните дневни температури ќе достигнат до 30 односно до 40 степени. УВ индексот ќе изнесува 9.

 

Неподносливо топло ќе биде во понеделник и во вторник кога ќе бидат измерени највисоки температури досега - од 32 до 42 степени и УВ индекс 10. Топлото ќе почне уште наутро кога температурите ќе се движат од 16 до 24 Целзиусови степени.

Во вторник, попладне, можни се  врнежи од дожд и грмотевици, а на некои места ќе има невреме со град и засилен ветер. Посвежо се очекува да биде дури од среда.

 

Министерството за финансии во изминатиот период активно работеше на реформа за унапредување на фискалната децентрализација, која нуди сериозно системско решение за стабилни финансии на општините кои ќе значат одговорни општини и испорака на квалитетни и ефикасни услуги за граѓаните. 

повеќе

Либералната империјалистичка доктрина на Америка е одговорна за ужасниот масакр во места како Виетнам, Ирак и Централна Америка. Но Америка, исто така, произведе либерална антиимперијалистичка доктрина што останува затскриена во една ТВ-серија што ја восхитува американската публика уште од 1966 година.

повеќе

Граѓани, бегалци, мигранти, веќе не ни е важно – се чини дека никој не гледа светла иднина за себе во Албанија.

повеќе